04.02.2012 – „Król Lear”

Teatr Stu w Krakowie, Al.Krasińskiego 16-18

04.02.2012 (sobota) godz 19.00  wyjazd 17.15

„Król Lear”

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Jasiński

Obsada :
Lear – Daniel Olbrychski/Mariusz Saniternik
Kent – Krzysztof Globisz/Dariusz Gnatowski/Olek Krupa
Gloucester – Marek Litewski/Andrzej Róg
Edgar – Grzegorz Milczarek/Krzysztof Piątkowski/Marcin Zacharzewski
Edmund – Robert Kuszecki/Mariusz Zaniewski
Oficer Oswald – Grzegorz Suski/Michał Rydzewski
Kordelia – Joanna Kulig/Agata Myśliwiec
Regana – Anna Cieślak/Agnieszka Marek
Goneryla – Dominika Figurska/Anna Oberc

Czas trwania: około 2 godz.40 min, jedna przerwa

„(…)Król Lear jest przypowieścią o upadku świata. Całkowitym rozkładzie. Zaczyna się od zdarzenia o baśniowym posmaku: król, jedynowładca Albionu, urządza swoim dorosłym córkom konkurs krasomówstwa: która najładniej opowie o swojej czci i miłości do niego, dostanie królestwo. Dwie starsze córki łżą jak z nut, wygłaszają na cześć ojca ociekające fałszem tyrady. Trzecia nie umie pompować słów, kocha szczerze i tyle. Tylko dureń może się na tym nie wyznać,  przekląć, wydziedziczyć, wygnać, a królestwo rozdzielić między córki – żmije. Ten sam grzech bezmyślnej łatwowierności słowom popełni inna postać dramatu – hrabia Gloucester. Potem już zdarzy się to, co się musi zdarzyć – hekatomba. Giną wszyscy po równo, dobrzy i źli. Los za popełnione błędy na oślep wyrównuje rachunki.

U Jasińskiego jak zwykle efektowny teatr. Robiony z powerem. Inscenizacyjne sztuki i sztuczki, puszczanie oka do widza, dynamiczna muzyka, światła: zaciemnienia, rozbłyski, znów żarzące się punkciki… Przedstawienie w zewnętrznym kształcie gra na emocjach. Ale to nie może być wszystkim. Z dymów, grzmotów, piaskowych deszczy,(…), akcji, interakcji postaci od początku wyłania się i utrwala jedna myśl, że świat oto zwariował! Wypadł z toru logicznego myślenia. Oparł swe istnienie na paplanym kłamstwie.

Grzechem współczesności jest język – zakłamany, nieweryfikowalny, bałamucący głowy. Język interesu, władzy i pieniędzy. Język braku miłości. Królestwa tkane z fałszywych faktów, relacje między ludźmi stygmatyzowane fałszem uczuć. Coś w tym jest z ogłupienia naszych czasów. Czyż nie z tego powodu na coraz krócej włączamy telewizory i coraz szybciej prześlizgujemy się przez nagłówki gazet?(…)”

(Elżbieta Konieczna, Miesiąc w Krakowie)

linki:

http://www.scenastu.com.pl/?show=spektakle&itemID=22

BILETY : 115 zł

Bez dojazdu: 95zł