Teatr Offowy „CYFRA”

Teatr Offowy „Cyfra” to młodzieżowa grupa teatralna działająca od października 2006 roku.  „CYFRA” stara się mówić o rzeczach uniwersalnych, ponadczasowych, o trudnych wyborach w życiu i rozliczeniu za wszyst­kie czyny. Grupa szuka odpowiedzi na nurtujące ich pytania, kreuje swoją rzeczywistość.

 

HA DWA O

HA DWA O to pierwszy spektakl tej grupy teatralnej opracowany na podstawie scenariusza Marty Grzechowiak o tym samym tytule. Spektaklem tym „CYFRA” zdobyła główną nagrodę na VIII Powiatowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Wadowicach oraz wyróżnienie na 34. Wadowickich Spotkaniach Teatralnych.

Pewnego razu przydarzyło się jednej duszy, że wyleciała z ciała. O tym, co może stać się po tym, jakże ważnym dla duszy wydarzeniu, opowiedział teatr offowy „CYFRA” z Wadowic w spektaklu HA DWA O. Na oczach widzów rozwijała się dziwna relacja między duszą a spotkanym przez nią aniołem. Metaforyczna opowieść o niemocy i pragnieniu miłości dzięki umieszczeniu jej w zaświatach, nabrała nowych znaczeń. Niematerialna dusza poszukuje bliskości, a eteryczny anioł pielęgnuje w sobie uczucie.

Reżyserka, Edyta Kulbacka, pozwoliła swoim aktorom zagrać trudne, wewnętrznie skłócone postaci. Poznając wewnętrzną hierarchię anielską dowiadujemy się, że i wśród nich panuje zazdrość i żądza władzy – tej najwyższej, boskiej.

Różnorodne wątki i zróżnicowane postaci na tle projekcji wyświetlanych na białych tkaninach pozwoliły widzom posmakować raju. Może nie wyglądał on tak, jak go sobie wyobrażamy, ale – kto wie, jak wygląda naprawdę?

Recenzja: Hubert Michalik

 

Wywiad z instruktorką oraz reżyserką teatru offowego „CYFRA”.

Dziennikarz: Piszesz w programie naszego festiwalu, że w swojej pracy łączysz teatr z filmem. Czy dotyczy to również spektaklu HA DWA O? Jeśli tak, to w jaki sposób.

Reżyser: W HA DWA O użyłam czarno-białych fotografii wykonanych przez moją koleżankę, krakowską fotografkę Ewelinę Niemczurę. Zmontowałam je w film, który w czasie spektaklu jest wyświetlany w tle i tworzy drugą, równoległą do teatralnej narrację. Film nie pokazuje codziennej rzeczywistości – jest podporządkowany regułom wyobraźni.

Dz: Czy możesz powiedzieć coś o tekście, na podstawie którego powstał Wasz spektakl?

R: HA DWA O to dramat autorstwa Marty Grzechowiak. Dostałam go z Poznania z Centrum Sztuki Dziecka, które co roku organizuje Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. To niezwykły tekst – związany z duchowością, aniołami… Odnosi się do naszego wyobrażenia o niebie jako i miejscu bardzo realnym, podobnym do naszej rzeczywistości. Myślę, że moja grupa w trakcie pracy stopniowo dojrzewała do tego dramatu.

Dz: Ile spektakli już razem zrobiliście?

R: HA DWA O to nasz jedyny spektakl. Co prawda, grupa istnieje od 2006 roku, ale w ostatnim sezonie borykaliśmy się z problemami organizacyjnymi. Póki co mamy je już za sobą, zobaczymy na jak długo…

Wywiad i opracowanie: Monika Kwaśniewska (2008)

 

HA DWA O (premiera 2007)

 

ULICA CIEPŁA

ULICA CIEPŁA to następny spektakl Teatru Offowego „CYFRA”. Tym razem za pomocą ponadczasowego scenariusza Janusza Toczka grupa podejmuje tematy które ją najbardziej interesują, czyli zachowanie ludzi w sytuacji zagrożenia oraz zadaje pytanie czy jest możliwe odkupienie za krzywdy wyrządzone bliźniemu; gdzie znajduje się granica między dobrem a złem…

 

ULICA CIEPŁA (premiera 2009)